Jövőre több izgalmas és sikeres regény filmváltozatát mutatják be a mozikban, erről pedig a HuffingtonPost írt egy cikket. A bevezetőt fordítom és az Éhezők Viadala vonatkozást, de felsorolás szintjén beteszem a listát, hátha kedvet kapunk/kaptok valami máshoz is :)
A regények az igazi filmek.
Számomra az igazán nagyszerű regény ismertetőjele, hogy látom magam előtt a cselekményt olvasás közben. Nem pontosan jelenetről jelenetre, mert prózai szöveg olvasása közben más élmények is érik az embert: a nyelv szépsége, a szöveg ritmikája, az a zsigeri érzés, ahogy regény mögött álló filozófia miatt összeszorul az ember gyomra. Mégis, a legjobb könyveknek van vizuális összetevőjük is, amelyet minden ember maga képzel el saját fejében.
Vegyük hozzá, hogy a regények nagy terjedelmű írások - még a leggyorsabb olvasók is 8-10 óra alatt olvasnak ki egy regényt, szemben azzal, hogy egy film legfeljebb két órán át tart - épp ezért megfilmesítésük kockázatos dolog. Több példa van arra, amikor ez a próbálkozás sikertelen volt, mint arra, amikor sikeres. Amikor azonban mégis az, amikor a forgatókönyvírónak, a stábtagoknak és a stúdiónak sikerül megragadnia a történet lényegét, az eredmény varázslatos lehet.
Ezért aztán a 2015-ös évben több varázslat várhat ránk. Több, mint 15 komolyabb könyvadaptáció kerül filmvászonra, amelyek disztópikus forradalomtól kezdve kortárs szoft-pornóig sokféle témát bemutatnak majd. Némelyeket hatalmas várakozás előzi meg, másokat később fedeznek majd fel. Bármelyik lehet az a következő, amelyre azt mondhatjuk, "ez a film pont olyan jó volt, mint a könyv".
Szerzőként [a cikk írója Marcus Sakey, az érdekesnek tűnő Brilliánsok szerzője] furcsa dolog végignézni egy regény megfilmesítésének folyamatát. Rendkívül izgalmas, de valahogy olyan, mintha kulcslyukon leskelődnénk, végtére is a regényírók ritkán folynak bele igazán a filmadaptálás folyamatába. Ami azt jelenti, hogy amikor elérkezik a film premierje, amikor az ember ott ül a közönség soraiban, és amikor a fények kialszanak, abban a ritka élményben van része az embernek, hogy úgy nézze végig saját munkáját, hogy nem tudja, mi fog történni pontosan. Láthatjuk, mások mit látnak az ember könyvének olvasása közben.
- A Kiválasztott, 2. rész Suzanne CollinstólMivel a Kiválasztott 1. és 2. rész ugyanazon regényen alapszik, nehéz megtippelni, hol válik majd szét a könyv két filmre. Az első két film alapján, úgy érzem, jól megoldják majd. A filmen már az utómunkálatokat végzik és 2015. november 20-tól láthatjuk a mozikban.
- A Szürke ötven árnyalata E. L James-től - 2015. február 12-től látható a magyar mozikban.
- Vándorsólyom kisasszony különleges gyermekei Ransom Riggs-től [A cikk címével ellentétben a fantasy csak 2016. március 4-től látható a mozikban.]
- Brilliánsok - Marcus Sakeytől [Emberünk csak becsempészte saját könyvét a kínálatba, amit két okból vagyok neki hajlandó megbocsátani: egyrészt a bevezetője olyan jó stílusú, hogy élmény volt fordítani, másrészt izgalmasnak tűnik a regénye. Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy az IMDB még nem ír konkrétumokat a filmmel kapcsolatban, ami alapján én nem vagyok meggyőzve arról, hogy jövőre kijön a film, de hátha.]
- Frankenstein [új feldolgozás] Mary Shelley-től - Kinnre 2015. október 2-re írják a bemutató dátumát.
- Inferno - Dan Browntól, amely kinn 2015. december 18-án jelenik meg [Én pedig nem tudom, hogy nem olvastam, amikor megvan itthon a könyv. Valszeg nem realizáltam, hogy Robert Langdon folytatás.]
- A Lázadó Veronica Roth-tól - A Beavatottban megismert Tris és Négyes kalandjai 2015. március 20-án folytatódnak.
- A dzsungel könyve Rudyard Kiplingtől - A szintén klasszikus történet legújabb feldolgozásának kinti bemutatója 2015. október 9.
- Amerikai mesterlövész Chris Kyle-tól - Az önéletrajzi regényen alapuló film főszerepét Bradley Cooper játssza, a filmet pedig elviekben már 2014. december 25-étől vetítik a kinti mozik.
Forrás: HuffingtonPost
Mikor lesz Magyarországon a kiválasztott 1 része?
VálaszTörlésKinn van az oldalsávban két helyen is (Jön-jön-jön rovat + visszaszámlálás), hogy 2014. november 20.
TörlésLécci nézzetek már szét, mielőtt alapdolgot kérdeztek!
Ebből egyedül A kiválasztott, ami tényleg érdekel. Esetleg a Beavatott folytatásának és A dzsungel könyvét nézem meg, de csak otthon. Az az igazság, hogy a régi klasszikusokat már mind rengetegszer feldolgozták, így maradnak a gyengébbek, illetve az új könyvek. Bár egyéb témákból is kezdenek kifogyni Hollywoodban, így pl. a képregényfilmek is kezdenek átmenni önismétlésbe.
VálaszTörlésAzért ez egy jó lista. A Kiválasztott alap, nálam nézős a Szürke 50 árnyalata. A Brilliánsok felkeltette az érdeklődésemet, azt szerintem elolvasom majd, a Lázadót valszeg előbb megnézem, utána olvasom el, ha úgy érzem, az Amerikai mesterlövész pedig szintén érdekesnek tűnik. A Vándorsolymot pont 1-2 éve kérte Anyum karácsonyra, azt is el tudnám olvasni, bár az nem tudom, mennyire érdekel. A klasszikusok engem kevésbé fognak meg.
TörlésJa, az Inferno-t is előkerestem azóta, szóval nincs gond ezzel a listával elég izgalmas szerintem.
TörlésIgazad van, hogy sok az ismétlés Hollywood-ban, de szerintem elég sok minden van még, aminek érdemes esélyt adni, beszűkülni nem szabad szerintem.